Drobné křečové žíly řešíme laserem přímo v naší ambulanci v lokální anestezii.
Nálezy vážnější ošetřujeme na našem pracovišti v Plzni - VS Lasera s.r.o.
Pacientům zde nabídneme možnost operace v lokální anestezii i v anestezii celkové.
Komu je zákrok určen
Všem lidem, kteří mají na dolních končetinách varixy (žilní městky) - nepravidelně vinutá, místy vakovitá rozšíření v podkožních žilních pleteních.
Průběh zákroku
Metoda nová, nejmodernější, minimálně invazivní metoda. Provádí se ambulantně, v místním znecitlivění nebo analgosedaci (lehčí forma celkové anestezie). Z jednotlivých vpichů nad varikozně změněnými žilami se zavádí speciální laserové vlákno do vnitřku žíly, která se pak působením laseru postupně celá zataví. Po zákroku nejsou jizvy, jsou jen minimální krevní
podlitiny a pacient je ve svém obvyklém způsobu života výrazně méně omezen.
Pokud je nutná pracovní neschopnost, tak jen krátká, několikadenní, nošení elastických punčoch je nutné rovněž kratší dobu.
Bolestivost
Menší výkony místně znecitlivíme, u rozsáhlejších výkonů doporučujeme celkovou anestezii.
Hojení
Bezprostředně po výkonu dojde v ošetřených místech ke vzniku otoků a zarudlých pruhů ( ošetřené probíhající žíly ). Někdy může dojít v jejich průběhu ke vzniku puchýřů. Po provedení výkonu doporučujeme jako prevenci aplikaci suchého studeného obkladu . Krevní podlitiny v podkoží jsou minimální. Po ošetření se postupně tvoří v průběhu žil pigmentované zatvrdliny, které se postupně v průběhu cca 4 týdnů postupně ztrácejí. Jsou výsledkem správného ošetření varixů, které se tímto procesem postupně hojí - jizví. Po výkonu doporučujeme nošení elastických punčoch trvale po dobu tří týdnů.
Před ošetřením
Po ošetření
Technické vybavení
Zákrok provádíme výkonným laserovým systémem IDAS.
Informace pro pacienty
Použití tohoto moderního laserového přístroje Vám umožní řešení Vašich problémů a výrazně usnadní plánovanou operaci křečových žil. Úvodem považujeme za nutné, abychom Vás alespoň ve zkratce seznámili a osvětlili problematiku varixů dolních končetin.
Varixy, neboli žilní městky, jsou nepravidelně vinutá, místy vakovitá rozšíření v podkožních žilních pleteních. Tyto jsou pak patrné a viditelné, při svém dlouhodobém trvání se dále zvětšují a mohou se rozšířit i na celou končetinu, hrozí jejich prasknutí, vznik podkožních krevních výronů, zevního krvácení, zánětu a v neposlední řadě i vznik bércového vředu. Příčinou povrchových žilních městků dolních končetin je nejčastěji nedomykavost chlopenního aparátu a vrozená méněcennost žilní stěny.
Léčba tohoto, v populaci velice rozšířeného, onemocnění ( trpí jím asi 50 % populace ) je komplexní, zahrnující v sobě změnu životního stylu ( omezit dlouhodobé stání či sezení, redukce hmotnosti při obesitě ), zevní kompresi ( punčochy, elastická obinadla ), farmakologickou léčbu a léčbu chirurgickou
Tato léčebná varianta má několik modalit a každá z nich je vhodná pro některý typ varixů. Volba a rozsah konkrétního operačního zákroku jsou definitivně stanoveny podle druhu varixů, jejich lokalizace a rozsahu, postižení kožního krytu, výsledků předoperačního vyšetření apod. V neposlední řadě hraje roli i přání pacienta samotného, pokud je možnost alternativního řešení.
Možnosti řešení:
1. Klasická radiální operace
Známá je operace tzv. klasická, radikální, kdy se za několikadenní hospitalizace v celkové nebo spinální anestezii provádí přerušení povrchových varikozních žil u jejich vústění do žil hlubokých a poškozené vakovité žíly se vytáhnou ven, nebo se alespoň přerušují podvazy. Tato operace s sebou pochopitelně nese jizvy, podkožní krevní výrony, pooperační bolestivost, hospitalizaci, delší pracovní neschopnost …
2. CHIVA metody
Tzv. CHIVA metody, při kterých se odstraňují pouze poškozené úseky podkožních žil, obvykle prováděné jen ambulantně, v místním znecitlivění z jednotlivých malých řezů.. Výhody těchto metod jsou v šetrnosti a v dobrém kosmetickém efektu. Mezi tyto metody se dá zařadit i sklerotepapie, kdy se ze vpichů tenkou jehlou aplikuje roztok do jednotlivých tenkých žilek, které se posléze zajizví a zmizí.
3. LEOV – neboli Laserová Endoluminární Operace Varixů.
Metoda nová, nejmodernější, minimálně invazivní, vycházející z principu předchozí CHIVA metody, ale stojící nad ní díky své šetrnosti a kosmetickému efektu. Provádí se ambulantně, v místním znecitlivění. Z jednotlivých vpichů nad varikozně změněnými žilami se zavádí speciální laserové vlákno do vnitřku žíly, která se pak působením laseru postupně celá zataví. Po zákroku nejsou jizvy, jsou jen minimální krevní podlitiny a pacient je ve svém obvyklém způsobu života výrazně méně omezen. Pokud je nutná PN, tak jen krátká, několikadenní, nošení elastických punčoch je nutné rovněž kratší dobu.
Někdy je nutno doplnit LEOV ještě i o ošetření vústění povrchové žíly do žíly hluboké v třísle, v tom případě má pacient malou jizvu pod tříslem. Tento výkon se provádí zpravidla v analgosedaci (lehčí forma celkové anestezie) z klasického malého řezu hlavně z důvodu bezchybného ošetření všech žilních přítoků a dále i z důvodu bezpečnostního, aby nedošlo k porušení hluboké žíly..
4. Kombinace jednotlivých metod.
Naše pracoviště si vyhrazuje za základě odborného vyšetření možnost odmítnutí výkonu a dále po dohodě s pacientem i vhodnost opakování výkonu.
Chirurgie Domažlice s.r.o.
Msgr. B. Staška 2
344 01 Domažlice